A LexOccultum a svéd RiotMinds kiadó második angolul megjelent szerepjátéka, amit korábban Götterdämmerung néven volt ismeretes az északi országban. A sikeres Kickstarter kampányt követően a támogatók nemrég vehették kézbe a könyveket, és a hírek szerint rövidesen máris egy újabb kampány indul a Monster Manual költségeinek támogatására.
Tivadar blogja szerepjátékokról és szerepjátszásról. Ismertetők, kritikák, elmélkedések, filozofálgatások. Néha becsúszhat egy-egy bejegyzés társasjátékról, könyvekről, esetleg filmekről is.
2018. december 30., vasárnap
LexOccultum kritika
A LexOccultum szerepjáték lehetőséget nyújt, hogy elmerüljünk a 18. század okkult és természetfeletti rejtélyeiben, és behatoljunk a titkos társaságok berkeibe.
2018. december 22., szombat
Forbidden Lands ismertető
A Forbidden Lands a svéd Fria Ligan kiadó legújabb szerepjátéka. A posztapokaliptikus, a 80-as évek és a sci-fi témák után ezúttal a klasszikus fantasy világába kalauzolnak minket.
Forbidden Lands kritika
A Forbidden Lands stílusában a klasszikus, old school fantasy zsánerhez tér vissza, de egy modern rendszer hajtja.
2018. december 15., szombat
Vampire: The Masquerade 5th Edition ismertető
Idén a Vampire: The Masquerade szerepjáték is új ráncfelvarrást kapott az 5, kiadás formájában, továbbra is a White Wolf gondozásában. Az új kiadás nem csak külsejében, de tartalmában is jelentős változásokat hozott.
2018. december 7., péntek
Phoenix: Dawn Command ismertető
Bár a Phoenix: Dawn Command szerepjátékra három évvel ezelőtt gyűjtöttek a Kickstarteren, akkor valahogy nem került fel a radaromra - egészen mostanáig. Az impresszumában az fogott meg, hogy ebben a játékban a halál és a feltámadás a karakterek fejlődésének a része. Aztán kiderült, hogy valójában egy szerepjátékba oltott kártyajátékról van szó. Úgy tűnik, a Twogether Studios több szempontból is egyedit alkotott.
Phoenix: Dawn Command kritika
A Phoenix: Dawn Command készítői az alap szabályrendszer kártyajátékká alakításában, és a karakterek fejlődésének tekintetében is egyedit alkottak.
2018. december 1., szombat
Warhammer Fantasy Roleplay 4th Edition ismertető
A Warhammer Fantasy szerepjáték 1986-os első megjelenése óta változatos utat járt be. Minden kiadás más kiadó berkeiben készült. Az előző, 3. kiadásban eltávolodtak a “klasszikus” szerepjátékos formátumtól, és társasjátékos elemek is megjelentek a dobozos kiadásban. A legújabb, 4. kiadás a Cubicle 7 gondozásában visszatér a “klasszikus” irányba, és az alap szabálykönyv ismét “csak” egy könyv, kártyák és jelölők nélkül.
Warhammer Fantasy Roleplay 4th Edition kritika
A Warhammer Fantasy RPG 4. kiadása visszatér a “klasszikus” szerepjáték formátumhoz. Nem kellenek hozzá kártyák és jelölők, csak 2 db tízoldalú dobókocka, papír, ceruza, valamint az alapkönyv, és már indulhatunk is Öregvilágra. Mivel korábban a 2. kiadással játszottam néhány alkalommal, ezért halvány emlékeimet felhasználva ehhez tudom hasonlítani az új kiadást.
2018. november 24., szombat
City of Mist ismertető
A Son of Oak Game Studio a semmiből tűnt fel 2016-ban a Kickstarteren első (és eddigi egyetlen) szerepjátékukkal, a City of Mist-tel. Százezer dollárt sikerült összekalapozniuk az alapkönyvre, és gyönyörű grafikákkal teli masszív, 500 oldalas alkotást tettek le az asztalra.
City of Mist kritika
A City of Mist szabad, rules light rendszerével bármilyen karaktert tudunk alakítani, akit valamilyen természetfeletti erő itatott át: lehetünk istenek hagyatékának őrzői, mint a Scion-ban; ismert mesék és legendák öntudatra ébredő hősei, vagy akár a Marvel vagy DC univerzum maszkos szuperhősei.
2018. november 18., vasárnap
Scum and Villainy ismertető és kritika
A Scum and Villainy a Blades in the Dark alapján készült szerepjáték, annak első nyomtatásban is megjelent hack-elése. A rendszere nagyon hasonló az elődéhez, csak kisebb módosításokban tér el, de az ipari fantasy környezetből az űrhajók világába kerülünk, ahol csapatunk űrhajójával a Firefly-ban megszokott melókat kell elvégeznünk. A Scum and Villainy önállóan is játszható, nem szükséges hozzá a Blades in the Dark szabálykönyv.
2018. november 12., hétfő
Over the Edge ismertető
Az Over the Edge nem mai gyerek. Az Atlas Games 1992-ben adta ki, majd rá 5 évre érkezett a második kiadás. Kora ellenére már régen elhatároztam, hogy írok róla egy ismertetőt, mert nekem ez a kedvenc rules light rendszerem, mégis kevesen ismerik. Nemrég futott egy sikeres Kickstarter kampány egy felújított kiadásért, de ez az ismertető még a második kiadás alapján készül.
Over the Edge kritika
Az Over the Edge az általam ismert legszabadabb rendszer, amelyben a karakteralkotás teljes mértékben a játékosokon múlik. Ha valaki olvasta korábbi bejegyzésemet Az ideális szerepjátékról, feltűnhet neki, hogy ez a rendszer elég sok kívánalomnak megfelel. Sajnos ez sem tökéletes, de a benne rejlő lehetőségek és a könnyű adaptálhatóság különlegessé teszik.
2018. november 5., hétfő
Blades in the Dark ismertető
A Blades in the Dark szerepjátékról akkor hallottam először, amikor 2016-ban megnyerte az Indie Game of the Year díjat. Kicsit utánaolvasva kiderült, hogy a játékban egy bűnszervezetet irányítunk, és ez már elég is volt, hogy amint tudtam, beszerezzem. Nem bántam meg a befektetést, nagyon jó vételnek minősült.
Blades in the Dark kritika
A Blades in the Dark szerepjáték új színt hoz a szerepjátékok világába. A kialakított struktúrája segítségével elérhető, hogy a játék folyamán az izgalmas akcióra koncentráljunk a néha unalmas, hosszú és eredménytelen tervezgetés helyett.
2018. november 1., csütörtök
Az ideális szerepjáték
Tökéletes szerepjáték sajnos nem létezik. Nincs olyan, ami mindenkinek tetszik, ami minden settinghez és stílushoz megfelelő. Viszont szinte minden szerepjátékosnak van kedvenc játéka. Ez lehet, hogy azért kedvenc, mert ez volt az első, vagy mert a világa fogta meg, vagy…
2018. október 28., vasárnap
3. nap - Essen SPIEL 2018
Ma egyértelműen érezhető volt a szombati nap és a legmagasabb látogatottság. Kis csapatunk célja az 5-ös és 6-os csarnok volt, ahol a kisebb társasjáték-kiadók mellett a minik, szerepjátékok és egyéb kellékek kaptak helyet, így a vegyes fotók között is főleg ezekről láthattok majd fotókat. Napközben sajnos nem igazán volt alkalmunk leülni játszani, így főleg az esti kipróbálások eredményeképpen született ez a bejegyzés.
2018. október 27., szombat
2. nap - Essen SPIEL 2018
Ma reggel nem bíztunk a szervezőkben, hogy a tegnapi lassú bejutás hatására érdemben változtatni fognak a stratégiájukon, emiatt még negyed órával későbbre terveztünk az érkezést. Szerencsére 10:30-kor már gond és sorban állás nélkül be tudtunk jutni, csak a ruhatárhoz nem fértünk oda.
2018. október 26., péntek
1. nap - Essen SPIEL 2018
A héten a társasjátéké lesz a főszerep, hiszen most van a SPIEL Essenben. Mint az elmúlt években is, idén is kijöttem egy jól összeválogatott kis csapattal, hogy meglátogassuk a társasjátékosok Mekkáját.
2018. október 21., vasárnap
Legend of the Five Rings (5th Edition) ismertető
A Legend of the Five Rings szerepjáték hosszú utat járt be 1997-es első megjelenése óta. Az Alderac Entertainment Group-tól a jogok először a Wizards of the Coast-hoz kerültek, majd vissza az AEG-hez, és jelenlegi tulajdonosuk a Fantasy Flight Games. Ők örvendeztettek meg minket ezzel a gyönyörű 5. kiadásával a játéknak.
Legend of the Five Rings (5th Edition) kritika
Legelőször azt szeretném kiemelni a Legend of the Five Rings legújabb kiadásának szabálykönyvéről, hogy gyönyörű. Ugyan az LCG képei alapján ezen nem kellett volna meglepődnöm, de annyira szépre sikerültek a grafikák, hogy bevallom, előfordult, hogy mikor nem volt elég időm elmélyülni az olvasásban, akkor is leültem egy kicsit csak a képeket nézegetni.
2018. október 18., csütörtök
A szerepjátékos evolúciója
Talán nektek is feltűnt az a trend, hogy a tinédzserkorú szerepjátékosok között sok a tápoló és a vérpistike, de idővel közülük sokan felfedezik a szerepjáték egyéb oldalait is. Szerintetek miért így kezdődik?
2018. október 14., vasárnap
Kids on Bikes ismertető és kritika
Alig két hete kaptam kézhez a Kids on Bikes RPG Deluxe kiadását. Mondanom sem kell, ebben az esetben is a hangulat fogott meg, és az erős utalások a Stranger Things sorozatra. A sikeres Kickstarter kampány a szerzők első szerepjáték projektje volt. A közreműködők közül (Hunters Books, Infectious Play Publishing) talán csak a Renegade Game Studios ismerős, ők is inkább a társasjátékaikról (pl. Clank!, Altiplano).
2018. október 11., csütörtök
Nálatok hogyan kezdődött?
Nemrég beszélgettem egy nem szerepjátékos barátommal a szerepjátékról, és elkezdett érdeklődni, hogy hogyan lehet ezt kipróbálni, mi kell hozzá stb. Ekkor gondoltam bele, hogy milyen nehéz ebbe a hobbiba belekezdeni, mert ez tipikusan az a műfaj, hogy hiába beszélünk róla, csak akkor érted meg, miről is van szó, ha kipróbálod. Ha belegondolunk, már az is csoda, hogy ennyi szerepjátékos van.
2018. október 8., hétfő
Capharnaüm ismertető
A Capharnaüm szerepjáték nem régen jelent meg a Mindjammer Press gondozásában egy sikeres Kickstarter kampányt követően. A játékban az Ezeregyéjszaka meséinek varázslatos hangulatát élhetjük át - legalábbis a reklámszöveg szerint. Korábban írtam egy ismertetőt a Coriolis - The Third Horizon szerepjátékról, amiről azt híresztelték, hogy az Ezeregyéjszaka meséi az űrben, de nem igazán váltotta be ezeket a reményeket. Lássuk, hogy a Capharnaüm ebből a szempontból jobban teljesít-e.
Capharnaüm kritika
A Capharnaüm szerepjátékban lehetőségünk van átélni az Ezeregyéjszaka meséinek hangulatát. Hőseinkkel egy olyan fiktív világban kalandozhatunk, ami annyira hasonlít a miénkhez, hogy földrajzi és történelmi ismereteinkre alapozhatunk, és az alapkönyvben található részletes leírások segítségével megismerhetjük ezt a környezetet is. A készítők az alapkönyvbe belesűrítettek annyi világleírást, ami más esetben egy külön kiegészítőbe szokott kerülni.
2018. október 4., csütörtök
A képzelet határai
Nem szerepjátékos ismerőseim már többször megjegyezték, hogy milyen jó a fantáziám, hogy miket el tudok képzelni játék közben. Viszont néha úgy érzem, hogy az én képzelőerőmnek is vannak határai, amikor valamibe nem tudom magam igazán beleélni.
2018. október 1., hétfő
Tales from the Loop ismertető
A Tales from the Loop a svéd Fria Ligan kiadó harmadik szerepjátéka, amelyik a Mutant: Year Zero mechanikájára épül. Ebben a játékban 10-15 éves gyerekeket alakíthatunk egy olyan ‘80-as évek végén, amely bár sokban hasonlít az általunk is megélt múltra, de rengeteg szokatlan újdonság is van benne. Az ismertető aktualitását az adja, hogy éppen most fut Kickstarteren a Things from the Flood szerepjáték kampánya, amely a Tales from the Loop önállóan is játszható kiegészítője/folytatása.
Tales from the Loop kritika
A Tales from the Loop szerepjátékból süt a nosztalgia és a megoldásra váró rejtély. Ha csak végiglapozzuk a könyvet, Simon Stålenhag képeitől rögtön ihletet kapunk, és még a leírásokban is lépten-nyomon kalandötletekbe botlunk.
2018. szeptember 27., csütörtök
A mesélői önkény
Kell-e korlátozni a Mesélő hatalmát egy szerepjátékban?
Több olyan szerepjáték is van, amelyben a Mesélő rendelkezésére áll egy speciális eszköz, valamilyen pontmennyiség, amivel a játékosok számára kellemetlen dolgokat idézhet elő.
A Coriolisban a Darkness Point segítségével erősítés érkezhet, kifogyhat a tár, vagy akár a fegyver is csütörtököt mondhat. A 7th Sea-ben a Danger Pool pontjait használva a Mesélő aktiválhatja az ellenfelek speciális képességeit. Természetesen ezen pontok száma korlátozott, pl. a Coriolisban a játékosok újradobásakor termelődik.
Több olyan szerepjáték is van, amelyben a Mesélő rendelkezésére áll egy speciális eszköz, valamilyen pontmennyiség, amivel a játékosok számára kellemetlen dolgokat idézhet elő.
A Coriolisban a Darkness Point segítségével erősítés érkezhet, kifogyhat a tár, vagy akár a fegyver is csütörtököt mondhat. A 7th Sea-ben a Danger Pool pontjait használva a Mesélő aktiválhatja az ellenfelek speciális képességeit. Természetesen ezen pontok száma korlátozott, pl. a Coriolisban a játékosok újradobásakor termelődik.
2018. szeptember 24., hétfő
Coriolis - The Third Horizon ismertető
A Firefly találkozik az Ezeregyéjszaka meséivel. Ezen mondat hatására azonnal meg is vettem a Coriolist, mert a Firefly már önmagában is felejthetetlen, és az arab mesevilág egzotikus, csodákkal teli világa is vonz.
Bemutatkozás
Az egész ‘94-ben kezdődött, amikor egy osztálykirándulásról hazafelé jövet egy újságosnál hozzám szólt a Rúna magazin egyik száma. Az után sikerült rávennem a szüleimet, hogy megvehessem a MAGUS alapkönyvét. Sajnos a Mátra lábánál található kis faluban senkit sem sikerült megtérítenem, így csak egyedül olvasgattam a Nagy Ződet.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)